Zobacz opinie

Rafting i jego odmiany / 2017-11-07

następny post

Rafting jest aktywnością coraz częście w naszym kraju kojarzoną i większość wie już, ze chodzi o spływ rzeką górską, czyli piękne widoki i szybki nurt, a więc przeżycia gwarantowane. Jednak nasze wyobrażenia o nim najczęściej są tylko małym wycinkiem rzeczywistości, a przecież pod tym pojęciem kryje się co najmniej kilka rodzajów spływu górskiego po - dodajmy - minimum czterch stopniach trudności. Byliśmy na raftingu, fajnie, ale jakim właściwie?


W skład pojęcia "rafting" wchodzą obecnie w Europie nastepujące aktywności: rafting klasyczny, minirafting lub powerrafting, a także canoeing. Wszystkie je łączy pneumatyczny charakter łodzi, a więc fakt, iż są jednostkami dmuchanymi - lekkimi, niezatapialnymi, odpornymi i przyjaznymi dla użytkownika. Wspólny jest także wymóg umiejętności pływania wpław, od przecięnej do bardzo dobrej. Poza tym mamy tutaj same różnice.


Rafting klasyczny to duży ponton ośmio- lub nawet dziesięcioosobowy, sterowany przez instruktora-przewodnika, zwanego powszechnie raftguide'em. Historia raftingu jako mniej lub bardziej ekstremalnej atrakcji sportowo-turystycznej zaczyna się właśnie tutaj i nadal jest najbardziej popularną formą w Europie.

 


Rafting klasyczny w pontonie ośmioosobowym

Duży ponton raftingowy na majówce w Słowenii


Podstawowe wyróżniki tak pojmowanego raftingu to (1) profesjonalista na pokładzie i (2) rozmiar łódki. Oba te czynniki wpływają na charakter odbywanej aktywności. Rozmiar sprawia, ze łódka jest bardziej stabilna, a fachowiec za sterem zwalnia nas z odpowiedzialności za łódkę, co moze być dużym plusem na bardzo trudnej wodzie, a sporym minusem na nieco łatwiejszych wodach. W końcu co to za zabawa, jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem, a moja rola sprawodza się do wykonywania komendy "naprzód".


Power/mini rafting. Mini kojarzyć się moze z czymś dla dzieci albo czymś znacznie łatwiejszym jak np. "minigolf" :) Dlatego może lepiej odnosić się do nazwy "powerrafting", ponieważ ta forma spływów górskich jest zdecydowanie trudniejsza, a i bardziej emocjonująca, a odpowiadają za to znów 2 czynniki:

(1) brak profesjonalisty na pokładzie (2) mniejszy rozmiar łódki. Aktywność ta wymaga od nas większego zaangażowania tak fizycznego jak i mentalnego, szkolenie przed zejściem na wodę trwa z reguły min. 2 x dłużej, z pewnością też nie jest to propozycja stricte "rekreacyjna". Wszystko zalezy od poziomu trudności samego odcinka, ale przy tej samej trudności rzeki, czeka nas tutaj zdecydowanie więcej przygód niż w klasycznym wydaniu. A gdzie instruktorzy? Oczywiście profesjonaliści towarzyszą nam także na rzece, najczęściej w osobie safety kayakerów, czyli kajaków jednoosobowych, które wskazują drogę płynięcia i są w stanie zareagować w sytuacji niebezpiecznej. Spotyka sie równiez powerrafty "ochraniane" przez pontony klasyczne, zwłaszcza na tzw. big water.Powerrafting czyli wyższa szkoła jazdy

Wyposażenie apteczki dla turysty i kajakarza


Canoeing. Jest to forma wyróżniana od powerraftingu, pomimo, iż w obu przypadkach zdani jestesmy w łódce na siebie. Canoeing uprawiamy bowiem w kanadyjce (ang. canoe), co sprawia, ze nieco inaczej w łódce siedzimy, a także nieco inaczej sterujemy. Kanadyjki pneumatyczne są szybsze i zgrabniejsze od miniraftów, jednak nieco mniej odporne na niewiedzę użytkownika:) Wszystko to sprawia, że będą lepsze na łatwiejszej wodzie i nawet spływ bardzo łatwym przełomem Dunajca może być ciekawy pod względem technicznym.


 


Kanadyjak pneumatyczna na rzece Soca w Słowenii. Kanadyjka pneumatyczna jest zwinna i szybkaAutor: Bartek Majcherkiewicz, instruktor M-CANOE